Uložit do nákupního seznamu
Vytvořit nový nákupní seznam

Nubuk – vše, co potřebujete vědět o této kůži a péči o ni

2024-11-08

K výrobě obuvi se používají různé druhy kůže – lícová, semišová a nubuková. Jednotlivá řešení se liší svými vlastnostmi. Každá z nich má své výhody a nevýhody, které je třeba vzít v úvahu při výběru obuvi pro konkrétní sezónu. Nubuk – co to je a jak se o něj starat? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v našem článku, ve kterém tento luxusní materiál představujeme. Po přečtení textu se vědomě rozhodnete, zda je pro vás nubuková kůže to pravé.

Nubuková kůže – co to je a jak se vyrábí?

Obuvnický průmysl používá dva druhy usně – lícovou a hrubou. Jaké jsou vlastnosti každého z nich a jak se to promítá do použitelnosti bot? Kůže se vyznačuje tím, že zůstává hladká a bez chlupů. Někdy mu dodává luxusní lesk pokrytím voskem. Při vlisování při vysoké teplotě vzniká saffiano kůže mimořádně odolná a odolná vůči mechanickému poškození. Používá se k výrobě exkluzivních doplňků. Boty vyrobené z lícové kůže jsou velmi oblíbené, protože jsou považovány za nenáročné na údržbu a odolné vůči vlhkosti. Lze je nosit v deštivých dnech a při sněžení.

Hrubá kůže se vyznačuje viditelnými chloupky vyčnívajícími nad její povrch. Pokud se ho začneme dotýkat, objeví se na něm tmavší pruhy. Je to dáno tím, že vlasy naaranžujeme pod jiným úhlem. Mezi hrubé kůže patří semiš, nubuk a samet. Zmíněné materiály se používají při výrobě tašek a bot, ale je třeba připomenout, že péče o ně je o něco složitější. Hrubá kůže by navíc měla mít co nejmenší kontakt s vlhkostí. Doporučuje se chránit voděodolnou impregnací.

Co je nubuk? Tento termín označuje speciálně leštěnou lícovou (vnější) kůži. Uvedený proces přispívá ke změně její faktury. Materiál získává nadýchanou strukturu, která velmi připomíná semiš, ale má kratší a matnější chloupky. Nubuková kůže se získává z hovězí, telecí a vepřové kůže. Někdy se záměrně brousí nejednotným způsobem, aby se získal gradient (různé odstíny stejné barvy).

Nubuková kůže je po broušení nebo leštění skutečnou lahůdkou pro různé mikroorganismy, protože obsahuje bílkoviny živočišného původu. Proto by měl být chráněn před množením bakterií a plísní procesem opalování. Provádí se pomocí solí chromu, které rovněž zvyšují mechanickou odolnost nubuku.

Nubuková kůže – vlastnosti a použití

Nubuková kůže se vyznačuje tím, že vrchní vrstva byla jemně leštěna, při čemž byla odstraněna přírodní zrna. Je považován za extrémně měkký a příjemný na dotek. Pokud se o něj budeme řádně starat, bude nám sloužit roky, zachová si své funkční hodnoty a bezvadný vzhled. Nubuk se vyznačuje tím, že je o něco tlustší, tužší a odolnější než semiš. Nejčastěji se z něj vyrábí dámské kotníkové boty a zimní boty. Navíc na trhu s obuví najdete dámské boty, vysoké podpatky, lodičky a tenisky z nubuku, které zaujmou vysokou kvalitou a originální úpravou.

Nubukovou kůži využívají také výrobci kabelek, opasků, peněženek, sukní, kalhot a kabátů. Můžete s ním získat exkluzivní doplňky a oblečení, které upoutají pozornost svou neobvyklou strukturou.

Nubuková nebo semišová kůže? Rozdíly a podobnosti

Nubuková kůže a semiš vypadají podobně, protože mají nadýchanou texturu. Pokud se však na oba materiály podíváme blíže, všimneme si mezi nimi značných rozdílů. Semiš se vyznačuje delšími chloupky. Navíc má lesklejší povrch. Nubuková kůže je považována za příjemnější a měkčí na dotek. Je také odolnější vůči mechanickému poškození. Nubuk i semiš nesnášejí kontakt s vodou. Výše uvedené materiály je možné chránit speciální impregnací, díky které nedojde k jejich poškození a zabarvení následkem navlhnutí. Čistí se měkkým kartáčkem, aby nedošlo k poškození fuzzy struktury.

Někdy se stává, že nubuková kůže vypadá spíše jako lícová kůže než semiš. To se stane, když se výrobce rozhodl dát mu trochu lesku pomocí vosku.

Péče a údržba nubukové kůže

Nubuková kůže je považována za exkluzivní a luxusní. Vypadá zajímavě díky své neobvyklé, nadýchané struktuře a krátkým chloupkům. Pokud chceme, aby nám sloužil roky, musíme se o něj náležitě starat. Jak vypadá péče o nubukovou kůži? Níže naleznete nejdůležitější problémy související s jeho údržbou.

1. Čištění nubuku kartáčkem

Když nosíme boty, hromadí se na nich špína, prach a špína. Měli byste z nich pravidelně odstraňovat nečistoty, nejlépe po každém návratu domů. Nubuková kůže má specifickou texturu, proto k tomuto účelu používáme speciální kartáč s měkkými štětinami.

2. Nubuková impregnace

Nubuk, stejně jako semiš, by neměl přijít do styku s vodou. Nošení v deštivých a zasněžených dnech se nedoporučuje. Naštěstí se dá chránit speciální impregnací.

3. Sušení nubukové kůže

Někdy se vracíme domů s mokrými nubukovými botami. V takové situaci je umístěte do předsíně, daleko od zdrojů tepla a počkejte, až přirozeně uschnou.

4. Odstranění skvrn z nubukové kůže

Nubuková kůže je citlivá na suché a mokré skvrny. První z nich se odstraní speciální semišovou gumou. Na ostatní položíme savý hadřík, aby nasákly vlhkostí. Mastné skvrny např. od oleje, krému apod. zase odstraníme posypáním obuvi mastkem. Necháme je přes noc a ráno pudr odstraníme pomocí štětce s měkkými štětinami

5. Nubuková údržba

Nubuk je přírodní kůže, která vyžaduje hydrataci a výživu. V opačném případě může prasknout a nenávratně se poškodit. Používají se speciální nubukové kondicionéry ve formě spreje, které se nastříkají na boty a následně kartáčují. Velmi oblíbené jsou i ty v tekuté formě s houbičkovým aplikátorem.

Výhody a nevýhody nubukové kůže – co se vyplatí vědět před nákupem?

Nubuk má své výhody a nevýhody, které je třeba vzít v úvahu před nákupem. I když to vypadá efektně, nebude to fungovat pro každého. Péče o ni je náročnější než údržba lícové kůže.

Výhody nubuku:

  • nadýchaná struktura připomínající semiš,
  • měkkost kůže, která se promítá do vysokého komfortu nošení obuvi,
  • vyšší odolnost proti mechanickému poškození než semiš,
  • přirozená podpora správné termoregulace, čímž chrání před nadměrným pocením nohou.

Nevýhody nubuku:

  • složitá péče, která je nezbytná, pokud si ji chceme užívat po dlouhou dobu,
  • menší odolnost proti mechanickému poškození než v případě lícové kůže,
  • citlivost na vodu a změna barvy pod jejím vlivem,
  • vyblednutí barvy při dlouhodobém používání,
  • vyšší cena než v případě obuvi ze semiše a lícové usně.

Doporučeno pro vás

Soubory cookie používáme ke správnému fungování webových stránek, k nabízení sociálních funkcí, analýze návštěvnosti a provádění marketingových aktivit – jak ze strany nás, tak našich Důvěryhodných partnerů. Více informací naleznete v zásadách ochrany osobních údajů. Přijetím této zprávy souhlasíte s jejich uložením na váš počítač. Podmínky uložení nebo přístupu k nim můžete určit kliknutím na záložku „Konfigurace souhlasů“. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat vymazáním cookies z prohlížeče na koncovém zařízení.
Close
pixel